AMERİKA’DAN EV ALMAK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR
Hemen Bilgi Alın
 • 01
  Neden Amerika’dan yatırım için ev almalıyım?

  Amerika’dan TRUSA ile alacağınız evin kira getirisinin ülkemize göre 2-3 kat yüksek olması ve yatırımlık evlerin fiyatlarının 60.000 Dolar gibi düşük fiyatlardan başlaması, Amerika’dan yatırım için ev almanın ana sebeplerini oluşturuyor.
  Bunlara ek olarak yaptığınız yatırım tutarının sürekli Dövizde duruyor olması da yatırımın mantığını oluşturan önemli bir sebep. Bir başka deyiş ile, evinizi aldığınızda Dolar kuru 3 Lira, sattığınızda 6 Lira ise, zaten satarken TL bazında yatırdığınızın iki katını almış oluyorsunuz. Bu dönemde topladığınız kira da kazancınıza eklendiğinde bu iki yatırımın birbirinden çok farklı getiri sağladığını göreceksiniz. TRUSA ile Amerika’dan alacağınız evlerin amortisman sürelerinin Dolar bazında 10-12 Yıl olduğunu ve ülkemizdeki alternatiflerin TL bazında 25-35 yıl arasındaki Amortisman sürelerini düşürsek, yatırım açısından kayda değer bir fark söz konusu olacaktır.

 • 02
  Neden TRUSA ile ev Almalıyım?

  Amerika’da yatırım amaçlı gayrimenkul yönetiminin neredeyse tamamı profesyonel yönetim firmalarınca yapılmaktadır. Bunun sebebi ise evdeki kiracı ile muhattap olması gereken bir yöneticinin sürekli hazır olmasının kontrat şartlarından biri olmasıdır.
  Yurt dışı yatırımcıların yanı sıra, Amerikalıların kendi ülkelerinde almış oldukları yatırımlık evlerin yönetimi bile yatırım veya emlak danışmanlık firmalarındadır.
  TRUSA, 2005’den günümüze bu alanda hizmet vermektedir. 2019 Yılı itibari ile Amerikanın 5 Eyaletinde bulunan ofisleri, 47 çalışanı ile ev sahiplerimize bu konuda verdiğimiz hizmet ile bu yatırımların gelirlerinin toplanması ve problemsiz şekilde evlerimizin yönetilmesini mümkün kılmaktayız.
  Türkiye’de alanında rakipsiz olan ve Amerika’dan alınan evlerin hepsini, sorumluluğunun bilinci ile yönetip, ev sahiplerini kira getirileri ile buluşturan TRUSA, Amerika’dan alacağınız yatırım amaçlı evinizin yönetimini yapıp sizleri evinizin, vergi, muhasebe, kira toplama, tamir vs gibi konuları ile uğraşmadan getiriniz ile buluşturabilen tek firmadır.

  TRUSA, alımına aracılık etmiş olduğu 1900’den fazla ev sebebi ile Türkiye’de Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile anlaşma sağlamış olup, ev sahibinden bir komisyon kesilmeden kirasının Türkiye’ye yatmasını sağlayabilmektedir.
  Bu altyapı, ekip ve 2280’den fazla yönettiği evin verdiği tecrübe sebebi ile TRUSA, Amerika’dan alacağınız evinizin seçimi, alım işlemleri ve yönetimi için doğru tercihtir.

 • 03
  Neden Sadece İkinci El Evler?

  Türkiye’nin aksine Amerika’daki yeni evlerin alımında bir indirim veya ikinci el benzerlerine göre ucuzluk söz konusu değildir. Tam aksine çoğunlukla yeni ev alıyor olmanın fiyat farkı ödenir. Vergiler de yükseleceği ve yatırımcılar için önemli olanın yıl sonunda ele geçecek net para olması sebebi ile ilk seçim asla yeni evler olmamalıdır.

 • 04
  “Kiracı Garantisi Opsiyonu" Nedir?

  TRUSA, 2015 yılından beri Amerika’nın önde gelen sigorta firmalarından biri ile çalışmaktadır. Yapılmış olan 25 Yıllık anlaşma neticesinde
  TRUSA müşterileri istemeleri halinde aylık kiralarından %8 komisyon ödemek koşulu ile kiracı garantisi satın alabilirler. Bu opsiyon günümüz
  itibari ile TRUSA’yı Türkiye’de alanında tek ve lider konumda tutan en önemli özelliklerden biridir. İstemeniz halinde evinizi kiracı garantisi
  sistemi dışında da satın alabilir ve %8 ödeme yapmazsınız.

 • 05
  Kiracı Garantisi Komisyonu İçerisine Neler Dahildir?

  Aylık kiranızdan ödenecek komisyon ile paranızın isterseniz Türkiye’deki isterseniz Yurt dışındaki Dolar hesabınıza her ayın 7’sinde
  yatırılması ve evinizin kiracısız kalmasına, kiracınızın kirayı geç ödemesine veya hiç ödememesine karşı sigorta satın almış olursunuz.

 • 06
  Hangi Eyaletlerden Ev Alınabilir?

  TRUSA’nın gücü sattığı evleri kendisi inşaa etmemesinden ve kendisine aldığı evleri satmamasından gelmektedir. Dolayısı ile istediğiniz Eyaletin istediğiniz şehrinin yine istediğiniz sokağından bile ev alabilirsiniz.

  Ancak konu en yüksek kira getirili evlerin nereden alınacağına geldiğinde detaylı bilgilendirmeyi ve ev alırken bilmeniz gereken diğer tüm önemli bilgileri size ofisimizde aktaracağız.

 • 07
  TRUSA’nın Komisyon Oranı Nedir?

  TRUSA satın alımına aracılık ettiği evlerde satış fiyatı üzerinden %5 komisyon alır. Bu komisyon oranına avukat, muhasebeci, tapu masrafları ve emlak komisyonu dahildir.

  Ev alırken bu komisyon haricinde sadece ev ekspertiz ücretini ödersiniz. Evin boyutuna ve Eyaletine göre değişen bu ücret ortalama 300 ile 500 dolar arasıdır.

 • 08
  Amerikan Konsolosluğu Ziyareti;

  TRUSA ile Amerika’dan alacağınız evinizin işlemleri sırasında birlikte ABD İstanbul Konsolosluğu Noter bölümüne kısa bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretin amacı adınıza alınan evinizin bağlanacağı vergi numaranızın çıkartılabilmesi için gerekli evrakların hazırlanmasıdır. Noterde bu işlemler yaklaşık 15 dakika sürmektedir ve vize bu bölümde yapılmadığından her gün için rahatlıkla randevu bulunabilmektedir.

 • 09
  Gerçekten bu kadar kolay mı?

  Evet. TRUSA’da herşey hazır. Yapmanız gereken tek şey ofisimize gelip beğendiğiniz evi listemizden seçmeniz.

 • 10
  Listedenizde istediğim gibi ev yoksa?

  TRUSA emlak yatırım listesi Amerikadaki her ev ve mülk tipini kapsamaktadır. Anlaşmalı olduğumuz firmalar Amerika’nın en önde gelen yatırım ve emlak firmalarındandır.

 • 11
  Yinede istediğim ev TRUSA’da yok!?

  TRUSA, Amerikada ki herhangi bir ev, ofis yada arsayı sizin için satın alabilecek, tüm prosedürleri sizin için takip edip işlemi sonlandırabilecek bir altyapıya sahiptir. Sonuçta istediğiniz hangi ev, ofis, arsa veya herhangi bir yatırım türünü TRUSA’da bulabileceksiniz.

 • 12
  Her evde kiracı garantisi nasıl olur?

  Tam aksine her evde kiracı garantisi sunulmamakta.
  TRUSA ise sigorta garantisi alamadığı evleri yatırımcılarına satmamakta. Dolayısı ile TRUSA’da alımına aracılık edilen tüm evler kiracı garantisi alınmış olan seçeneklerdir.
  Anlaşmalı olduğumuz sigorta firmamıza aylık olarak gönderilen 300 evin sadece 60-90 tanesine kiracı garantisi alabilmekteyiz. Bu sebeple aylık sunabildiğimiz ev sayısı da, kira garantisi alabildiğimiz ev sayısı ile sınırlı kalmaktadır.

 • 13
  Satın alma için neler yapmam gerekiyor?

  Pasaport ve banka hesap bilgileriniz ile ofisimize gelmeniz yeterli. Kiranızın tarafınıza ulaşımı bankanız üzerinden yapılacaktır. Mülk tapunuz ise adınıza çıkacak ve Amerika da ev aldığınız eyalet tapu noter biriminden ikamet adresinize postalanacaktır. İstediğiniz taktirde tapunuzu TRUSA’ya yönlendirebiliriz ve ofisimizden alabilirsiniz. Satın alma işleminiz sırasında veya sonrasında var ise pasaportunuz ile birlikte Amerikan Konsolosluğuna giderek pasaportunuzun apostil ile sertifikalı kopyasını almanız gerekmektedir. Pasaportunuz yok ise iki adet resimli kimliğiniz ile (Kimlik, Ehliyet vb...) aynı işlemi Amerikan Konsolosluğunda yapabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamı için TRUSA size ücretsiz şekilde yardımcı olacaktır.

 • 14
  Evimi almam ne kadar sürer?

  Ev alma süreniz yaklaşık 30 günde tamamlanmaktadır. Bu sürece, eksper ziyareti, teklif, tapu, noter, muhasebe işleri dahildir.

 • 15
  Evi aldıktan sonra kiminle görüşüp, kiramı nasıl alacağım?

  Tüm görüşmelerinizi TRUSA ile yapabileceksiniz. TRUSA tüm kiracıları takip edebilen ve ödemeleri size ulaştırabilen bir alt yapıya sahiptir.

 • 16
  Aldığım evde kendim oturmak istiyorsam?

  Böyle bir talebiniz var ise satın alma esnasında veya ileriki bir tarihte bize bilgi vermeniz yeterlidir. Kira kontratı iptali 2 ay sürer ve ardından evinizde oturabilirsiniz. Ev alımınız esnasında böyle bir talebiniz olursa kiracı, ev alım sözleşmesi şartı ile evi boşaltır ve evinizde satın alımınızın hemen ardından oturabilirsiniz.

 • 17
  Vergi?

  Amerika’da gelir vergisi ve gayrimenkul vergisi ödemeniz gerekir. Bu işler de TRUSA tarafından takip edilip yerinize ödenebilir. Bunun için TRUSA sizden bir ücret talep etmez, ödeme sizin adınıza yapılır ve faturası tarafınıza teslim edilir. Amerikadan alacağınız evlerde yıllık garimenkul vergisi 3-4 aylık kira gelirinize denk gelebilir ancak TRUSA ile alacağınız evlerin tamamı yatırımcı portfoyü olduğundan TRUSA listelerine yıllık gayrimenkul bedeli 1 aylık kira geliri kadar olan evler seçilmektedir. Dolayısı ile TRUSA yatırımınızın en hızlı geri dönüşü için doğru evi seçmenizi sağlar.

Hemen Bilgi Alın

Soru Sorun

BİLGİ ALIN!

Lütfen bilgileri eksiksiz doldurunuz.
Firmamız en yakın zamanda sizinle irtibat’a geçecektir.

7 KISA ADIMDA EV SAHİBİ OLUN!

 • EVİMİZİ BULALIM
  EVİMİZİ BULALIM

  Trusa Investment Management portföyü her gün yenilenmektedir. Yatırım listemiz, geri dönüşünün en hızlı olduğu evlerden oluşmaktadır. Şimdi gelin listemizde olan veya olmayan size en uygun evi bulalım.

 • ALIM TALEBİMİZİ BİLDİRELİM
  ALIM TALEBİMİZİ BİLDİRELİM

  Artık evimizi bulduk ve şimdi talebimizi bildirebiliriz. Ev alım talebimizin gerçekleşebilmesi ve alım işlemlerinin başlayabilmesi için $ 25 Bin kapora yatırmanız gerekir.

 • EKSPERTİZ ZİYARETİ
  EKSPERTİZ ZİYARETİ

  Talep ettiğimiz ev için 10 gün içerisinde ekspertiz yaptıralım. Ekspertiz raporu, evi aldıktan sonra çıkabilecek masrafları bize gösterecek olan rapordur. Ekspertiz sonrasında ev için acil yapılması gereken bir tadilat var ise bu tadilat raporu ışığında satıcıdan tadilatları yapmasını isteyeceğiz. Ekspertiz ücreti 250 – 450 Dolar arası değişmekte olup alıcı tarafından ödenir.

 • KONTROL
  KONTROL

  Ekspertiz sonrası yapılması gereken tüm yenilemelerin yapıldığını kontrol ettirelim.

 • TAPU TRANSFER RANDEVUSU
  TAPU TRANSFER RANDEVUSU

  Avukatınızın tapu dairesinden alacağı transfer randevu ardından, kalan bakiyenin ödenmesi.

 • EVİNİZ ADINIZA KAYIT OLDU
  EVİNİZ ADINIZA KAYIT OLDU

  Yeni eviniz hayırlı olsun. Artık tapunuz adınıza geçti. Anahtarlarımızı teslim alıyor veya kiracımıza teslim ediyoruz. (Trusa komisyonu bu adımda ödenir %5).

 • KİRANIZI ALMAYA BAŞLAYIN
  KİRANIZI ALMAYA BAŞLAYIN

  Satışın tamamlanmasının hemen ardından, 2 iş günü içerisinde ilk kiranızın hesabınıza yatırılması.

 • Ev alım süreci, yaklaşık 30 gündür.
  Amerikan vatandaşları ve yabancı alıcılar için süre aynıdır.
  Depozito ödemesi ardından, yetkilimiz ile Amerikan konsolosluğuna yapacağınız ziyaret ile pasaportunuzun “Certified Copy - Orjinal kopyası”’nı almamız ve Amerika’daki avukatlarımıza ulaştırarak işlemlerin devamını sağlamamız gerekmektedir.

x
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?